Az iskolás napok indulásával párhuzamosan mindig megérkezik egy fejtörésre okot adó helyzet. Mi kerüljön az uzsonnásdobozba? Persze máskor is, de iskolás napokon aztán pláne ragaszkodni kell ahhoz, hogy a gyerek indulás előtt még otthon változatos és bőséges reggelit egyen. Ezt a szabályt érdemes már egészen kis kortól kezdve komolyan venni és hozzászoktatni a gyereket ahhoz, hogy üres gyomorral semmiképpen se induljon el otthonról.
A gyerekek egyszerre általában nem esznek sokat, viszont hajlamosak gyakran megéhezni. Legjobb, amit tehetünk, hogy úgy adagoljuk az elemózsiát az otthontól távol töltött időre, hogy többször, kisebb adagokat is tudjanak akár enni belőle. Kerülhet a pakkba akár valami kisebb nasi, müzliszelet, egy alma vagy egy mandarin is, de pláne, ha kamaszodó, jó étvágyú gyerekünk van, tovább kell kicsit töprengenünk.
Az uzsonnásdoboz könnyedén elfér a táskában, viszont ha a gyerek hosszabb időt tölt távol, esetleg nem eszi meg a menzakaját, vagy valamilyen ételintoleranciával is küzd, netán suli után még edzésre, különórára is megy, sokkal praktikusabb, ha uzsonnástáskába pakolunk neki. A Gabol hőtartó fóliás uzsonnástáskáiban egész nap friss marad az elemózsia, ha hűtve teszünk bele például egy ivójoghurtot, az sem romlik meg. A spanyol márka évről évre vidám lányos és fiús mintákkal rukkol elő, mindenki találhat kedvére valót.
A klasszikus iskolai uzsonna többnyire a két szelet kenyér közé pakolt felvágott, esetleg némi zöldséggel. Ha viszont nem szeretnénk, hogy a gyerek kókadtan bámuljon a matekórán, mert teleette magát a szalámis szendviccsel, akkor kicsit trükkösebb, könnyebb megoldásokat érdemes keresni. Már csak azért is, mert ez végül is csak egy köztes étkezés, tehát ha van rendes reggeli, meg majd lesz rendes ebéd, akkor nem kell komoly falatokkal megterhelni a gyomrot. Salátát nem könnyű gusztusosan becsomagolni, a kockákra vágott gyümölcs is könnyen megbarnul, de azért nem kell, hogy lemondjunk a zöldségekről sem. Tanuljunk meg zöldséges pástétomokat készíteni, lehet gombás, paradicsomos, rukkolás. Vagy ízesítsünk túrót zöldfűszerekkel, snidlinggel, amikor akad, akkor medvehagymával.
Kenyér helyett is adhatunk egészségesebbet. Próbáljuk ki a tortillalapokat, ezek tökéletesen alkalmasak arra, hogy valamilyen kencével megkenjük, ízlés szerint tehetünk rá sonkát, vagy sajtot, salátalevelet, vékony zöldségszeleteket, és feltekerjük. Ha előző este elkészítjük, és fóliába csomagolva a hűtőbe tesszük, reggel időt is nyerünk ezzel. Ha pedig nagyobb darabokra karikázzuk, akkor könnyebb is lesz megenni. Az minden uzsonnánál fontos szempont, hogy ne potyogjon ezerfelé, ha a gyerek beleharap.
Teljes kiőrlésű kekszekből nincs hiány a piacon sem, de nagyszerű uzsonnakekszeket süthetünk magunk is rendkívül könnyen az alábbi recept alapján. A zabpehely rendkívül gazdag B és E vitaminban, vasat, káliumot, kalciumot, foszfort és magnéziumot is tartalmaz, élénkít és közben mégis teltségérzetet okoz. Íme egy pikk-pakk összedobható recept!
Zabpelyhes keksz
Hozzávalók:
· 20 dkg vaj
· 20 dkg zabpehely
· 30 dkg nádcukor
· 30 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
· 1 teáskanál szódabikarbóna
· 2 dl tejföl
· apróra vágott étcsokoládé
· kandírozott narancskocka
· vagy apróra vágott aszalt szilva, barack, vagy áfonya
20 dkg vajat mikróban felolvasztunk (kb. 5-10 másodpercenként leállítjuk és újra indítjuk, és ügyelünk rá, nehogy felrobbanjon, mert akkor sokat kell takarítani utána… :-)) A forró, folyékony vajba beleáztatjuk a zabpelyhet, és elkeverjük benne. Megvárjuk, amíg kihűl.
Közben egy másik tálban összekeverjük szárazon a nádcukrot, a tönkölylisztet és a szódabikarbónát. Ha szeretnénk, tovább bolondíthatjuk vaníliával vagy éppen őrölt fahéjjal is, de anélkül is finom. Amíg kihűl a vajas zabpelyhünk, apró kockákra darabolunk étcsokit, és az éppen kéznél lévő aszalt gyümölcsöt, lehet szilva, barack, vörösáfonya, vagy épp kandírozott narancskocka, ha van otthon. A száraz keverékhez hozzáadjuk a kihűlt zabpelyhet, majd a tejfölt és egy keverőkanállal gyors mozdulatokkal összekeverjük. Jó sűrű masszát kapunk, ebbe mehetnek bele az aprított finomságok. Aztán a tepsibe sütőpapírt teszünk, és evőkanállal kis gombócokat adagolunk rá. Meg fognak nőni és kilapulnak, tehát hagyjunk nekik helyet. Két vagy három körben fogjuk tudni csak kisütni. Kb. 200 fokon kell sütni, 10-15 perc alatt kész. Ha dobozba tesszük, hetekig friss és finom marad. Igazából egyre jobb lesz, csak nem nagyon van ideje ezt bebizonyítani, mert annál gyorsabban elfogy.
Szendvics, gyümölcs, keksz, joghurt, kulacs – és meg is töltöttük finomságokkal az uzsonnástáskát!